Prezentacja – bezcenna pomoc podczas wystąpień

Wystąpienia publiczne to ważna umiejętność, ale nie musisz polegać tylko na sobie. Przygotuj prezentację lub ogólny szkic, a będzie Ci łatwiej przekonać do siebie grupę słuchaczy.

Sposobów – jak i korzyści – na świetne wystąpienia jest wiele. Trzeba przygotować sobie materiał, np. w formie prezentacji, ale nie ucz się go na pamięć. Co jeszcze ważniejsze – nie czytaj! Najlepiej działa ogólny zarys tego, o czym chcesz opowiedzieć. Możesz też wyświetlić najważniejsze kwestie na ekranie, ale przedstaw je w atrakcyjny sposób.

Prezentacja powinna być ciekawa, czyli dopracowana też pod względem graficznym, kolorowa, zawierająca ikonografiki itd. Skupi uwagę słuchaczy, a Tobie będzie przypomnieć, o czym chcesz opowiedzieć. Stres może sprawić, że czasami zapomnisz. Działa to dużo lepiej niż kartka, która pozbawia Cię możliwości gestykulacji i nadaje zamkniętej postawy. Poza tym jest to źle odbierane przez publiczność. Wiedząc, że gdzieś tam masz ściągawkę, będziesz blokować swoje naturalne zachowania, szukać wzrokiem podpowiedzi, aż w końcu możesz się pogubić. Niestety, takie potknięcia są od razu zauważane i psują wrażenie – możesz zdobyć publiczność, a stracić ich w przysłowiowe pięć minut.

Ciągłe zerkanie też ich zniechęci i świadczy o braku profesjonalizmu. Bądź naturalny, bywaj spontaniczny, uśmiechaj się i korzystaj z różnych pomocy, ale nie opieraj na nich w całości swojego wystąpienia. Twoja wiedza i produkt czy usługi to tylko połowa sukcesu. Musisz to jeszcze umiejętnie przedstawić…