PIT 2019 – zapłać podatek przez Internet

Jest możliwość rozliczenia podatków PIT za pomocą Paybynet – to nowoczesny system szybkich płatności internetowych. Opłatę wykonuje się online, bezpośrednio z poziomu portalu podatkowego Twój e-PIT.


Zlecenie przelewu tą metodą jest najprostsze ze wszystkich innych rozwiązań. Wszystkie potrzebne do przelewu dane, m.in. właściwego urzędu podatkowego oraz kwotę dopłaty, wypełnią się już automatycznie. Jako pierwsi mogą w ten sposób zapłacić klienci PKO Banku Polskiego, korzystając z opcji płatności internetowych, tj. „Płacę z iPKO” lub „Płacę z Inteligo”. Niebawem takie rozwiązanie będzie też oferowane w innych bankach.

Osoby rozliczające się z dochodów za 2018 r. na podstawie PIT-37 i PIT-38, po zalogowaniu do portalu podatkowego podatki.gov.pl, muszą wybrać następnie usługę Twój e-PIT i znaleźć zeznanie podatkowe, które przygotowane jest od tego roku przez urząd skarbowy. Następnie trzeba podjąć decyzję, co dalej – można zatwierdzić gotowy PIT, wprowadzić do niego zmiany (np. ulgi itd.), a także złożyć deklarację podatkową samodzielnie.

Niezależnie od opcji, po złożeniu PIT-u może okazać się, że musimy dopłacić część podatku. Aby rozliczyć się elektronicznie, klienci PKO Banku Polskiego dopłatę podatku mogą zrealizować już z serwisu Twój e-PIT, zlecając płatność przez system Paybynet. Można też wykonać zlecenie płatności poprzez „Płacę z iPKO” lub „Płacę z Inteligo” – tak samo jak płacimy podczas różnych zakupów, które robimy w sklepach internetowych.
Zlecenie transakcji w serwisie Twój e-PIT jest jednak prostsze od tradycyjnego przelewu, gdyż wszystkie dane podstawiane są już automatycznie, z portalu podatkowego Ministerstwa Finansów. Nie trzeba ani wpisywać kwoty, ani wybierać zobowiązania podatkowego, szukać właściwego urzędu skarbowego. Podatnik musi jedynie dokonać autoryzacji płatności.

Płatności podatkowe w Paybynet szybko spotkały się z dużym zainteresowaniem podatników. Nowoczesne narzędzie wspierające cyfryzację zdobywa popularność, gdyż coraz częściej oczekujemy takich rozwiązań i korzystamy z e-usług. W planie jest umożliwienie dostępu do usługi wszystkim klientom bankowości elektronicznej w Polsce, w najbliższych tygodniach dołączą następne banki.
Paybynet jest nowoczesnym systemem płatności internetowych, umożliwia bezpośredni przekazy pieniędzy z konta bankowego podatnika na konto odbiorcy. Co więcej, jest dostępny przez 24 godziny na dobę.

Doświadczenia pokazują, że klienci chętnie korzystają z takich rozwiązań – szybko popularność zyskały m.in. kody BLIK w Internecie, przelewy błyskawiczne, przelewy na telefon, płatności zbliżeniowe kartą, telefonem, a nawet smartwatchem. Nie da się nie zauważyć, że rośnie te wzrost zainteresowania terminalami – coraz więcej przedsiębiorców, różnych tzw. drobnych, decyduje się na wprowadzenie możliwości zapłaty kartą, co znacznie ułatwia życie klientom. Wielu nie korzysta już z usług np. danego zakładu kosmetycznego, jeśli nie ma możliwości skorzystania z terminala.

KKw, fotosy:FirmBee/ Pixabay