Nowe podatki – trzy zmiany dla przedsiębiorców

Wraz z nowym rokiem w życie wchodzą trzy zmiany na plus w PIT dla przedsiębiorców i ich rodzin. Warto sprawdzić szczegóły – przekonaj się, czy to oznacza niższy PIT także dla Ciebie?

Od 1 stycznia 2019 roku wchodzą w życie zmienione przepisy, które mają ułatwić prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jedną z nowelizacji jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z zatrudnieniem żony czy męża oraz dzieci w przedsiębiorstwie danego podatnika, a także zmiany w eksploatacji samochodu – podwyższenie limitu amortyzacji dla aut osobowych oraz podniesienia do 2 mln euro progu przychodów, co daje status małego podatnika.

bardzo ważna zmiana w podatkach – będzie możliwość uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wynagrodzenia żony lub męża i dzieci zatrudnionych przez przedsiębiorcę w jego firmie. To bardzo ważna i korzystna zmiana dla firm rodzinnych – do tej pory obowiązujące zasady były zdecydowanie negatywne dla takich przedsiębiorstw.

Ważne są też zmiany dla przedsiębiorców korzystających z samochodów firmowych – wydatki typu zakup paliwa, serwis czy zakup części zamiennych, itd., będą stanowiły koszt na poziomie 75 proc. kwoty netto będącej na fakturze zakupowej – do tej pory było to 50 proc.

Zmiany są pozytywne dla rozwoju małych i średnich firm działających w Polsce, być może zachęcą zatem kolejnych przedsiębiorców do założenia i prowadzenia własnej firmy.

KKw,fot.jarmoluk/Pixabay