Francuski parlament poparł podatek dla tech-gigantów

flaga

Francuski parlament wprowadził podatek w wysokości 3 proc. na gigantów z branży technologicznej – jak m.in. Apple, Google, Facebook czy Amazon, aby walczyć z unikaniem płacenia podatków przez korporacje.

Przepisy przyjęto we francuskim senacie, a 4 lipca zatwierdzono w Izbie Niższej Parlamentu – Zgromadzeniu Narodowym. Wprowadzono 3-procentowy podatek na internetowych gigantów od przychodów wypracowywanych we Francji. 

Pomysł nie został przyjęty przez wszystkie państwa członkowie Unii Europejskiej, ale Francja ma nadzieję, że pozostałe kraje także zmuszą międzynarodowych gigantów do płacenia podatków tu, gdzie zarabiają i działają, nie zaś w miejscach, w których rejestrują siedzibę, aby korzystać z lepszych dla nich przepisów podatkowych. 

USA z kolei obawia się, że podatek ten nie pozostanie bez wpływu na amerykańskie korporacje, wielkie koncerny technologiczne, a także zapowiada w tej sprawie rozpoczęcie śledztwa na żądanie Donalda Trumpa. Sytuacja wpłynie też na kontakty USA-Francja, w tym m.in. handlowe.

Jest to tzw. podatek „GAFA” – skrót od Google, Amazon, Facebook, Apple, ale ma on obejmować firmy oferujące usługi cyfrowe, generujące przychody globalne w wysokości ponad 750 mln euro rocznie, a w samej Francji przekraczające 25 mln euro rocznie. Oznacza to, że również m.in. Instagram czy Airbnb zostaną nim objęte. Oznacza to ok. 400 mln euro wpływów na poczet francuskiego budżetu w 2019 roku. 

Ewelina, foto: jackmac34 / Pixabay