Chyba nikogo już nie trzeba przekonywać, że umiejętność ta jest bezcenna. Poniżej przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek, jak dobrze przemawiać. Sprawdź, co jest ważne, a następnie przetestuj tę wiedzę w praktyce!
Przede wszystkim musisz nauczyć się walczyć ze stresem – pozbycie się tremy to podstawa. Na wstępie pogódź się z tym, że na pewno popełnisz jakieś błędy, bo to nieuniknione. Paradoksalnie działają one na Twoją korzyść, bo zbliżają Cię do słuchaczy. To zdarza się każdemu. Jeśli będą to drobnostki, to zapewne nawet nikt tego nie dostrzeże. Przed wystąpieniem spróbuj się zrelaksować i pamiętaj, że słuchacze znaleźli się tutaj, aby dowiedzieć się czegoś interesującego i przydatnego. Pamiętaj o kilku ćwiczeniach oddechowych, zjedz dobre śniadanie, może pobiegaj, aby oczyścić głowę i na luzie rozpocznij wystąpienie.
Nie myśl o swoim wystąpieniu, skup się na właściwej postawie oraz mowie ciała – wyprostuj się, głowę trzymaj wysoko, a będziesz sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie. Pamiętaj też o gestykulacji – powinny być spokojne i płynne.
Nawiązuj kontakt ze słuchaczami – także wzrokowy. Uśmiechaj się co jakiś czas, bo mimika też jest istotna. Mów wyraźnie, głośno, rób też pauzy. Uczestnicy muszą czuć, że mówisz do nich, że chcesz im coś przekazać. Mimika, gestykulacja, Twoja postawa, ale i sposób prezentowania informacji wpływa na słuchaczy przez cały czas, wywołując w nich różne emocje, ale to już temat na osobny artykuł.