Uczelnie wyższe prześcigają się w ofertach, wciąż poszerzając listę kierunków studiów. Na co warto się zdecydować, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy i zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku?
Rekrutacje nadal trwają – jeśli nadal nie wiesz, co studiować, mamy dla Ciebie krótki poradnik. Godne uwagi są różne kierunki – zarówno te nowe, jak i już dobrze znane. Warto rozważyć m.in. lingwistykę stosowaną, lingwistykę w turystyce lub biznesie, grafikę i projektowanie, programowanie itd. Poniżej kilka wybranych kierunków, które według nas są przyszłościowe – m.in. programowanie, finanse, kierunki inżynieryjne, prawo, logistyka i transport.
Nutribiochemia
W ofercie wielu szkół wyższych jest to nowość. Absolwent zdobędzie wiedzę ogólną z zakresu chemii, technologii produkcji żywności, nauczy się oceny właściwości fizykochemicznych i użytkowych surowców, półproduktów i produktów finalnych itd. Kierunek może okazać się strzałem w dziesiątkę, gdyż panuje trend na świadome odżywianie. Absolwent nauczy się korzystać ze swej wiedzy, pozna skład chemiczny żywności, różne technologie jej produkcji itd.
Kierunki inżynieryjne
Kierunki techniczne są przyszłościowe, a wybór jest naprawdę spory – to m.in. architektura i urbanistyka, automatyka i robotyka, bioinżynieria, ekoenergetyka, inżynieria biomedyczna czy nanotechnologia. To kierunki interdyscyplinarne, dające fachową wiedzę, ale dla ludzi ambitnych. Dają solidną dawkę informacji i doświadczenie.
Programowanie
Podstawowe umiejętności programistyczne powinien znać każdy – to cenna umiejętność w czasach nowoczesnych technologii i Internetu. Nie bez powodu określane jest „trzecim językiem”. Uczy analitycznego o logicznego myślenia, porządkowania, rozwija kreatywność, pozwala świadomie i bezpiecznie korzystać z nowinek, a także pomaga rozwijać ważne kompetencje XXI wieku – jak na przykład innowacyjność czy praca w wirtualnym zespole.
Tomek B., f: geralt/ pixabay